Teknohabir
Güncel Teknoloji Haberleri

2019 Yılında Orman Yangınları Karbon Salınımını Arttırdı

90

2019 yılındı dünyanın bir çok bölgesinde orman yangınları yaşandı. Özellikle Avustralya’da çıkan orman yangınları büyük ağaçlık alanların ve hayvan popülasyonunun kaybına sebep oldu. Yangınlar Ekvator, Avustralya ve Endonezya bölgesinde çoğunlaştı.

2018’e göre %26 Daha Fazla Orman Yangını Ortaya Çıktı

2019 yılının sonlarına doğru Avustralya’da bir çok orman yangını meydana geldi.  Avustralya’da çıkan orman yangınlarında 8 milyon hektarlık alan yok oldu. Çıkan yangınlarda Dünya Doğayı Koruma Vakfı(WWF)’nın açıkladığı rakama göre 1,25 milyar hayvan hayatını kaybetti. Avustralya’ya verdiği maddi zarar ise 700 milyon Dolar’dan daha fazla.

Avustralya’daki orman yangınları dahil olmak üzere dünyada gerçekleşen tüm orman yangınları 2019 yılında karbon salınımını %26 arttırdı. 2002 yılından bu yana karbon salınımının en çok olduğu yıl 2020 oldu. Orman yangınlarının yarattığı karbon salınımının azalmakta olduğunu belirten uzmanlar insan eli ile salınan karbonun yükselişte olduğunun altını çizdi. 2020’de orman yangınları sebebi ile salınan karbonun ortalama seviyelerde olduğunu fakat çıkan yangınların yangın beklenen alanlarda çıkmadığını sözlerine ekledi. Fazla karbon salınımının uzun vadede küresel ısınma üzerinde etkisi olduğu da bilinen bir gerçek.

 

 

İlginizi çekebilir

Cevap bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanıyor. Kabul Ediyorum Devamını Oku