Teknohabir
Güncel Teknoloji Haberleri

AMD, işlemci Satışlarında Intel’e Fark Attı

Son zamanlarda Intel’i geride bırakarak en çok işlemci satışı gerçekleştiren AMD, Mindfactory isimli teknoloji perakendecisinin açıkladığı verilere göre Intel’e fark attı.

113

Geçtiğimiz dönemde GPU alanında AMD’nin Intel ve Nvidia’yı geride bıraktığı ortaya çıkmıştı. Şimdi açıklanan yeni tablolar CPU alanında da AMD’nin en yakın rakibi Intel’e fark attığı görülüyor. Veriler sadece bir perakendeciden geliyor olsa da genel tablonun çok da uzak olmadığını bilmekte fayda var.

AMD, Intel’i 7’ye Katladı

TechEpihany’nin açıkladığı verilen 1 ile 7 Haziran aralığını gösteriyor. TechEpihany’e göre Mindfactory isimli perakende firması bir haftada 6040 CPU satışı gerçekleştirdi. Bu satışlardan 5270 tanesini AMD gerçekleştirdi. 770 tanelik ufak bir kısmını ise Intel gerçekleştirdi. Yüzdelik olarak açıklamak gerekirse %15’lik dilim Intel’e ait iken büyük dilim olan satışların %85’ini ise AMD oluşturdu.

TechEpihany, paylaşımında işlemci firmalarının hangi modellerinin de tercih edildiğini gözler önüne seriyor. Verilere göre AMD’nin Ryzen 5 3600 modeli geçtiğimiz hafta en çok satılan işlemci oldu. Ryzen 5 3600, 7 günde toplamda 1710 adet satıldı. Toplam 5270 işlemci satışı ile MindFactory 1 haftada AMD’ye 1 milyon 106 bin euro kazandırdı. Intel’in 1 haftalık kazancı ise 246 bin 605 euro oldu.

İlginizi çekebilir

Cevap bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanıyor. Kabul Ediyorum Devamını Oku