Teknohabir
Güncel Teknoloji Haberleri

Arı ile İnsan Beyni Arasında Benzerlik Keşfedildi

32

Bilim insanlarının insan beyninin işleyişini çözmeye yönelik araştırmaları devam ederken yayınlanan yeni bir araştırma ile arı ve insan beyninin işleyişlerinin birbirlerine oldukça yakın olduğu ortaya çıktı.

İnsan ve Arı Beyninin Benzer İşleyişlere Sahip Olduğu Ortaya Çıktı

Yeni Zelanda’da bulunan Otago Üniversitesi’nde görev alan bilim insanlarının arı beyni yaptığı araştırmalar sonucunda insan beyni ile arı beyni arasında ortaya çıkan benzerlikler bilim dünyasında heyecanla karşılandı. Araştırmada arıların beyninde olan alfa salınımlarının (beyinde gerçekleşen beynin ürettiği dalga benzeri elektriksel aktiviteler) insan beynine oldukça benzer olduğu dikkatleri çekti.

Otago Üniversitesi’nde görev alan araştırmadan sorumlu bilim insanı Paul Szyszka araştırma ile ilgili olarak arıların beynindeki alfa salınımlarının benzer olması ile birlikte arı beyni incelenerek insan beyninin işleyişi hakkında daha detaylı bilgiler elde edilebileceğini belirtti. Arı beyinlerinde gerçekleşen alfa salınımların dikkat,bilinç ve hafıza ile doğrudan ilişiği olduğunu da sözlerine ekledi. Araştırmayı yürüten bilim insanları arıların beyinlerinin kokuya verdiği tepki ile araştırmayı yürüttüklerini belirtirken sıradaki hedeflerinin arıların alfa salınımların diğer durumlarda nasıl tepki vereceğini incelemek olduğunu belirtti.

İlginizi çekebilir

Cevap bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanıyor. Kabul Ediyorum Devamını Oku