Teknohabir
Güncel Teknoloji Haberleri

Bankalar Ne Hizmet Verir?

32

Banka, çeşitli müşteriler tarafından mevduatların emanet edildiği, ihtiyacı olan kişilere kredi desteğinde bulunan ve kredi alan ekonomik bir kuruluş olarak tanımlanıyor. Kredi, sermaye ve para üzerine çok çeşitli işlemler gerçekleştiren banka, özel kişilerle ve kamusal işletmelerle ihtiyaçlara yönelik aktif olarak bir faaliyet içerisinde oluyor.

Bir diğer tanımı ile kambiyo işlemlerini gerçekleştiren, iskonto yapan, faizlerle para alıp veren, ziynet eşyaları ve paraları saklayan, tamamen ekonomik faaliyetlerle uğraşan ve ilgilenen bir kuruluştur. Para ile ilgili tüm işlemleri gerçekleştiren banka, tarih boyunca gelişme gösteren ve eski dönemlerde farklı yöntemlerle işlemiş ve kullanılmıştır. Yapılan araştırmalar ve incelemeler sonucunda, Mezopotamya coğrafyasında, Hammurabi yasalarıyla paranın nasıl işletileceği ve komisyon alacağı, bu kurum tarafından yapılıyordu. Bu bilgi de tarihçiler tarafından ortaya çıkarılıyor.

Bankaların Görevleri Nelerdir?

Bankalar ne iş yapar veya görevleri nedir gibi soruların yanıtını vermek aslında oldukça kolay. Bankalar çeşitli ve birbirinden farklı kaynaklara akıcılık sağlıyor. Bunun yanı sıra aracılık hizmetinde bulunuyor ve kişi ve kurumlara her türlü maddi varlığı kullanarak, onlara getiri sağlıyor. Parayı oluşturup, kaydını tutan bankalar, kaynak kullanımını her geçen gün geliştirip, iyileştirmeyi hedefliyor. Bu hedefe gerçekleştirerek döngüyü her zaman yüksekte tutan ve kazancı artıran bu ekonomik işletmeler, ulusal ticaret başta olmak üzere uluslararası ticaretin de gelişmesinde büyük bir rol oynuyor. Servetlerin ve gelirlerin dağılımını doğrudan etkileyen bankalar, bir ülkenin uluslararası arenada para politikasının geliştirilmesine yönelik yardımcı oluyor.

Banka Çeşitleri

Bankalar kendi içlerinde üçe ayrılıyor. Gösterdikleri faaliyet farklılıklarına göre bankalar, amaç ve faaliyet alanlarına göre değişkenlik gösteren bankalar ve ana mal kaynaklarına göre bankalar. Tüm bu faktörler doğrultusunda farklı faaliyet gösteren bankalar, hem ulusal hem de uluslararası düzeyde her ihtiyaca yönelik hizmet veriyor. Bunların yanı sıra milli sermayeye katkı sağlayan bankalar da üç farklı grupta inceleniyor. Bunlar; karma, özel ve devlet sermayeli bankalar olarak birbirlerinden ayrılıyorlar. Genel olarak ele alındığı takdirde, bankaların çeşitli hizmetleri ve faaliyetleri sonucunda, hemen her kesim kendine yönelik işlem gerçekleştireceği bankayı kolaylıkla bulabiliyor.

Aynı zamanda farklı amaçlı bankalar adı verilen banka çeşitleri de bulunuyor. Ekonomi çevrelerinde kurulan farklı amaçlı bankalar da fazla sayıda bulunuyor. Bunlardan bazıları şunlardır:

  • Sanayi ve Ziraat bankaları
  • Tasarruf amaçlı mevduat bankaları
  • İş ve Ticaret bankaları
  • Yatırım ve kalkınma bankaları

Banka Çalışanları Kimlerdir?

Bankalarda; para yatırma, para çekme ve hesap açma gibi birden fazla işlem, gişe personeli tarafından yapılıyor. Başta kredi olmak üzere pek çok hizmetten faydalanmak için iletişime geçilen ve müşterilere yardımcı olmaya çalışanlar ise müşteri temsilcileri oluyor.

Servis yetkilisi, uzman ve müfettiş meslek dalları da banka sektöründe yer alıyor. Bu ve bunun gibi bilgilere daha detaylı bir şekilde ulaşmak istiyorsanız Bankalar sitesini ziyaret edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Cevap bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanıyor. Kabul Ediyorum Devamını Oku