Teknohabir
Güncel Teknoloji Haberleri

Ege Bölgesi

17

85.000 km2, Türkiye’nin kuzey Marmara bölgesi, Orta Anadolu bölgesi, Doğu Akdeniz bölgesine bitişik olan bölgemizin güneydoğu bölgesi nedeniyle Türkiye’nin yaklaşık yüzde 11’ini kaplamaktadır. Batı tarafından Ege Bölgesi Denizi’ne çevrili (komşuların isimleri deniz olarak alın). Marmara bölgesi ile sınırı, Baba Burnu’nun batısından Edremit Körfezi’nin kuzeyine doğru yükselen Kaz Dağı’na kadar uzanır.

Ege mutfağının tarihi çok eski zamanlara dayanıyor. Ege bolgesi mutfağı, Akdeniz mutfak kültürünün en önemli mutfaklarından biridir. Geriye bakarsak, 8.500 yıl öncesine dayanır. Öyle ki, Roma yazarı Apicius’un yemek kitabında, zeytinyağında balık, et ve sebze kızartmaları yer alır.

Konak Meydanı, İzmir’in popüler yeridir. 2. Abdülhamit döneminde inşa edilmiş bir saat kulesine ait olan bu meydan, tarihi bir geçmişe sahiptir ve her zaman gece gündüz yerli ve yabancı turistlere açıktır ve genellikle buluşma yeri olarak tercih edilir.

Coğrafi pozisyonu nedeniyle ilk çağlardan beri mühim bir yerleşim merkezi olan Aydın, İzmir ve kuzeyde Manisa, doğuda Denizli, güneyde Muğla’da bulunmaktadır. Kıyı ve turistik yerlere sahip olmak kenti ziyaret eder. Bu noktada konaklama seçenekleri akla geliyor, Aydın’da konaklama iki bölüme ayrılabilir: plaj ve iç kısım.

İlginizi çekebilir

Cevap bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanıyor. Kabul Ediyorum Devamını Oku