Teknohabir
Güncel Teknoloji Haberleri

En İyi Bebek Bezi Seçerken Neleri Dikkate Almalıyız?

55

En iyi bebek bezi seçerken neleri dikkate almak gerekir, bebek bezlerinde olması gereken özellikler neler olmalıdır çok iyi bilinmesi gereken konulardır. Bebek bezi tercihinde dikkate alınması gereken en önemli özellik bebeğin kilosu ve herhangi bir şeye karşı alerjik durumunun olup olmadığını bilmek gerekir.

Hassas cilt yapısına sahip olan bebekler, bazı bezlere karşı alerjik reaksiyon göstere bilmektedirler. Bunları araştırmalı ve bebek bezi tercihi ona göre yapılmalıdır. Aileler, yıllardır kalitesinden ödün vermeyen Prima bez alma konusunda pek fazla tereddüt yaşamasalar da Prima bile bazı bebeklerin cildini tahriş edebilmektedir. Her bebeğin cilt yapısı ve hassasiyetine göre tercih yapılması çok önemlidir.

Bebek Bezinde Olması Gereken Özelikler Nelerdir?

Bebek bezi almadan önce bilinmesi gereken bazı özellikler vardır. Bu özelliklerden bazılarını şöyle sıralamak mümkündür:

  • Bebeğin cildine pamuksu bir dokunuşla rahatlık vermelidir.
  • Bebek bezlerinin yüzeyleri pamuksu olmalı ve emici özelliği daha küvetli olanlar tercih edilmelidir.
  • Ucuz ve nasıl üretildiği belli olmayan uyduruk markalı ürünlerden uzak durmak gerekir.
  • Hem tasarruflu hem kaliteli bezler, aileler için ilgi odağı olsa da öncelik her zaman bebeğin cilt yapısı olmalıdır.
  • Deneme amaçlı da olsa sürekli bez değiştirmekten sakınmalıdır.
  • Bebeğin bendine ve kilosuna göre bez seçimi yapılmalı, ne çok küçük alıp bebeği rahatsız etmeli ne de büyük alıp sızdırma gibi sorunlarla karşılaşmamalıdır.
  • 10 kg olan bir bebeğe Molfix 5 numara büyük gelir ve sızdırdığı gibi sağlık açısından da sıkıntı teşkil edebilir. Bu yüzden bebeğin kilosuna göre bez terci edilmelidir.

Bebek Bezi Çeşitleri Nelerdir?

Bantlı bebek bezleri uzun zamandır tercih edilen ve en çok kullanılan bebek bezidir. Son zamanlarda piyasaya sürülen külot bebek bezleri de bantlı bebek bezleriyle aynı özelliğe sahiptirler; fakat bantlı bebek bezlerine göre daha pratik ve kullanışlıdırlar.

Ne Gibi Bebek Bezi Markaları Bulunur?

En çok bilinen markalardan biri olan Prima, hem tasarruflu hem kullanışlı olan Molfix, son zamanlarda talep üzerine piyasaya çıkan ve yine en çok tercih edilen ürünler arasında Baby Turco, Evy Baby ve Uni Baby de bulunmaktadır. Sleepy de bilindik ve tercih edilen kaliteli bebek bezidir. Önlem bebek bezi, en uygun bebek bezleri arasındadır. Bazı annelerin vazgeçilmezi Can Bebe de pamuksu dokunuşuyla bebekler için ideal bir bebek bezidir.

Hangi Kiloya Hangi Bez Alınmalıdır?

Yeni doğan bebekler için en uygun bebek bezi, Prima yeni doğan olarak tercih edilmektedir. Bebek bezleri, bebeklerin kilolarına göre sınıflandırılmıştır. Yeni doğan bebekler, genellikle 2-5 kg aralığındadır. Onlar için yeni doğan bebek bezi tercih edilir. 4-8 kg arası numara, 6-10 kg arası 3 numara, 9-14 kg arası 4 numara, 10-15 kg arası 5 numara, 13 ve üzeri için 6 numara bebek bezi tercih edilmektedir. Kilo ve numaralar çok az bir farkla markalar arası değişkenlik göstermektedir; ama genelde bu sınırlar üzerinde yer alır.

İlginizi çekebilir

Cevap bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanıyor. Kabul Ediyorum Devamını Oku