Teknohabir
Güncel Teknoloji Haberleri

Erkek Yunusların Birbirlerinin Çağrılarına Uyduğu Keşfedildi

6

Yunuslar üzerinde araştırmalar yapan bilim insanları, erkek yunusların beraber hareket etmek dışında ayrıca birbirlerinin çağrılarına da uyduklarını keşfetti. Bilim insanları bu keşif ile birlikte sualtı dünyasındaki iletişimin çözülebileceğini belirtti.

Erkek Yunuslar Birbirlerinin Çağrısına Uyuyor

Bristol ve Batı Avustralya Üniversiteleri’nde beraber çalışan bilim insanları erkek yunusların arasındaki iş birliğini ortaya koymak amacı ile Shark Körfezi’ndeki yunus popülasyonunda uzun süreli ses verilerini toplayarak incelediler. İncelemeler sonucunda bilim insanları erkek yunusların beraber hareket ettiklerini ve bazen ortak çağrılar üretebildiklerini keşfettiler. Yunuslar arasında bilim insanlarının keşfettiği bu senkronizasyon hayvan dünyasında görülebilen bir olay olmadığı belirtildi.

Bilim insanları yaptıkları araştırmalar sonucunda inceleme yaptıkları yunus türünün arasındaki senkronizasyonunun iyi olduğunun zaten bilindiğini ve bu yunusları bu yüzden tercih ettiklerini belirtti. Bu yunus türlerinin uzun yıllar birbirleri ile ittifak kurabildiğini belirtirken sosyal bağlarını sürdürmek için ise eş zamanlı hareketlerine güvendiklerini sözlerine eklediler.

 

İlginizi çekebilir

Cevap bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanıyor. Kabul Ediyorum Devamını Oku