Teknohabir
Güncel Teknoloji Haberleri

Facebook ve Instagram’da Görüntü Kalitesini Düşürdü

8

2019’un sonlarında Çin’in Wuhan kenti üzerinden yayılmaya başlayan ve dünyanın bir çok yerinde insanların sokağa çıkmamasına sebep olan koronavirüs salgını nedeni ile internet kullanımları büyük ölçüde arttı. Geçtiğimiz günlerde görüntü kalitesini kısıtlayan Netflix ve Youtube’ye Facebook ve Instagram da katıldı.

İnternet Kullanımları %50’den Fazla Arttı

Koronavirüs salgını nedeni ile insanların evde kalmaya başlamasının ardından Avrupa’da bazı ülkelerde internet kullanımı normal zamana oranla %50’den fazla arttı. Bu durumun iletişimde bir sıkıntıya yol açmaması ve iletişimin devamlılığının sağlanabilmesi için Facebook ve Instagram da videolarının görüntü kalitesini düşürdü. Öncesinde de Netflix, Youtube ve Prime Video’da video kalitelerini düşürerek iletişimin stabil kalmasını amaçlamışlardı.

Netflix, koronavirüs sebebi ile insanların evde kalmaya başlaması ile birlikte toplam trafiğinin %50 arttığını belirtmişti. Netflix yetkilileri yaptıkları açıklamada video kalitelerini düşürmenin Avrupa’nın internet trafiğinin %25’e varan azalmalar sağlayacağını belirtti. Netflix ve Youtube bu uygulamayı bir ay sürdüreceğini belirtirken Facebook ve Instagram yetkilileri her hangi bir süre belirtmedi.

İlginizi çekebilir

Cevap bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanıyor. Kabul Ediyorum Devamını Oku