Teknohabir
Güncel Teknoloji Haberleri

Fosil Yakıta İhtiyaç Duymayan Jet Motoru Geliştirdi

33

Bilim insanları fosil yakıt kullanmayan yeni bir jet motoru geliştirmeyi başardı. Geliştirdikleri yeni jet motoru ile karbon nötr hava yolculuklarının önü açılmış olabilir. Geliştirilen prototip herhangi bir fosil yakıt kullanmıyor ve kendi kendine itme gücünü uygulayabiliyor. Böylelikle karbon salınımının önüne geçilebiliyor.

Geliştirilen Jet Motoru ile Karbon Salınımının Önüne Geçilecek

AIP Advances dergisinde yayınlanan araştırmaya göre jet motoru, havayı sıkıştırıyor ve mikrodalgalar ile iyonize eder itici plazma üretiyor. Bilim insanları tarafından geliştirilen jet motoru uçakların bir gün sadece elektriği ve havayı yakıt olarak kullanabileceğini gösteriyor. Prototip, geleneksel bir motora benzer bir güç ile çapı 25 mm olan 1 kilogramlık bir bilyeyi havaya fırlatmayı başardı.

Çin’de bulunan Wuhan Üniversitesi’nde görevine devam eden Başaraştırmacı Jau Tang açıklamasında, “Sonuçlarımız mikrodalga hava plazmasına dayanan böyle bir jet motorunun geleneksel fosil yakıt kullanan jet motorlarına potansiyel olarak uygun bir alternatif olabileceğini gösterdi.” dedi. Tang ayrıca, “Çalışmalarımızın motivasyonu, insanların fosil yakıtlı içten yanmalı motorları otomobil ve uçak gibi makinelere güç vermek için kullanması nedeniyle ortaya çıkan küresel ısınma problemlerinin çözülmesine yardımcı olmak.” dedi.

İlginizi çekebilir

Cevap bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanıyor. Kabul Ediyorum Devamını Oku