Teknohabir
Güncel Teknoloji Haberleri

Koronavirüse Karşı Yerli İlaç Geliştirildi

25

Dünya genelinde etkisini sürdüren koronavirüs salgınına karşı hem tedavi için ilaç hem de korunmaya yönelik aşı çalışmaları sürüyor. Dünya’da henüz yeni tip koronavirüs tedavisinde sadece bu virüs için etkili olarak geliştirilen bir ilaç bulunmadığını belirten Koçak Farma Genel Müdür Yardımcısı Cem Koçak, koronavirüse karşı ilaç geliştirme çalışmalarının çok hızlı bir şekilde devam ettiğini belirtti.

Koçak Farma Genel Müdür Yardımcısı Cem Koçak, Türkiye’nin de koronavirüs tedavisinde kullanılan ilaçların yerli üretimi ve yerli ilaç geliştirilmesine yönelik yerli firmaların yürüttüğü Ar-Ge faaliyetlerine destek verdiğinin altını çizerken şu anlık hidroksiklorin etken maddeli sıtma hastalığının ilacının yeni tip koronavirüs salgınının tedavi sürecinde başarılı sonuçlar elde edilmesini sağladığını belirtti.

[geo_ad]

Yerli İlacın Ruhsatı Alındı

Koçak Farma Genel Müdür Yardımcısı Cem Koçak, şu an kullanılan ilacın yabancı bir firmaya ait olduğunu ve yerli üretim için harekete geçtiklerini belirtti. Koçak, “Hem ülkemizdeki ilaç ihtiyacını karşılamak hem ülke ekonomisine katma değer sağlamak için yola çıktık ve çalışmalarımıza başladık. Çalışmalar sonucunda geçtiğimiz günlerde Covid-19 tedavisinde kullanılan ‘Hidroksiklorokin sülfat’ etken madde içeriğine sahip ürünümüzün ruhsatını aldık” diye açıklama yaptı.

Koçak Farma olarak yeni tip koronavirüs salgını sırasında ilaç ve serum olarak Türkiye’nin ihtiyacını karşılamaya devam ettiklerini belirten Koçak, “Son olarak Covid-19 Pandemisi Tedavi Algoritması’nda yer alan, jenerik yerli üretim hidroksiklorokin sülfat etken maddeli 200 miligram tablet şeklindeki ilacın ruhsatını aldık. İlk üretim yapılarak Türk tıbbının kullanımına sunuldu” dedi.

Koçak, “Halihazırda Covid-19 Pandemisi Tedavi Algoritması’nda yer alan iki ayrı ilaç, hidroksiklorokin sülfat ve azitromisin etken maddeli ilaçlarımızın üretimini sürdürüyoruz, favipravir etken maddeli ilacımız ve aşı üretimi için çalışmalarımıza da devam ediyoruz.” ifadelerini kullandu. Sağlık Bakanlığı Tıbbi Cihaz ve İlaç Kurumunun paylaştığı bilgiler Bakanlık tarafından ilacın yüksek öncelikle ruhsatlandırıldığı ve satış izni verildiğini gösteriyor.

İlginizi çekebilir

Cevap bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanıyor. Kabul Ediyorum Devamını Oku