Teknohabir
Güncel Teknoloji Haberleri

Koronavirüsün Hangi Kan Gruplarını Etkilediği Ortaya Çıktı

Bütün dünyada etkisini sürdüren koronavirüs hakkında yapılan yeni bir çalışma ile birlikte koronavirüse yakalanma riskinin kan gurubu ile olan ilişkisi ortaya çıkarıldı.

23

Tüm dünyada etkisini sürdüren ve şimdiye kadar 400 binden fazla insanın hayatını kaybetmesine sebep olan koronavirüs salgını ile ilgili araştırmalar hız kesmeden devam ediyor. Yeni yayınlanan bir çalışma kan grubu ile koronavirüse yakalanma riskinin ilişkini ortaya koyuyor. Araştırmada A kan grubuna sahip kişilerin daha fazla koronavirüse yakalandığı görüldü.

Koronavirüs A Kan Gruplu Kişiler Daha Çok Yakalanıyor

İtalya ve İspanya’da oksijene ihtiyaç duyan veya entübe edilen hastalardan oluşan 1610 kişilik grubun kan örnekleri üzerinde yapılan genetik çalışmalar sonucunda insan genomunda mevcut olan 2 noktanın koronavirüs ile ilgili olduğu keşfedildi. Koronavirüsle birlikte sorunum risklerini gösteren bu 2 noktadan birisinin kan grubunu belirleyen gen olduğu ortaya çıkarıldı.

Araştırmanın sonuçlarına göre ise A kan grubunu taşıyan insanların solunum desteğine ihtiyaç duyma ihtimali normale göre %50 daha yüksek. Bunun yanında 0 kan grubu olan kişilerin solunum desteğine ihtiyaç duyma ihtimali ise %35 daha az. Sonuçlar şimdilik böyle gözüküyor olsa da araştırmanın şu anlık hakem heyetinden geçmiş olmadığını belirtelim.

İlginizi çekebilir

Cevap bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanıyor. Kabul Ediyorum Devamını Oku