Teknohabir
Güncel Teknoloji Haberleri

Koronavirüsün Neden Hızlı Bir Şekilde Yayıldığı Ortaya Çıktı

20

2019 Yılının sonunda Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs (Covid-19) ülkemizde 214 kişi olmak üzere toplamda dünya üzerine 42 binden fazla insanın hayatını kaybetmesine sebep oldu. Dünyada toplam vaka sayısı 836,894 olan koronavirüsün neden bu kadar hızlı yayıldığını Japon bilim insanları yaptıkları araştırmalar sonucunda açıkladı.

Koronavirüs Mikro Parçacıklar Sebebi ile Çok Hızlı Yayılıyor

Japon bilim insanları koronavirüsün neden çok hızlı bir şekilde yayıldığını anlamak için çeşitli çalışmalar gerçekleştirdi. Çalışmalar sonucunda Japon bilim insanları virüsün hızlı yayılmasının asıl sebebinin havada asılı kalan mikro parçacıklar olduğunu belirtti. Japon bilim insanlarının yaptığı çalışmaya göre virüs bilinenin aksine hasta insanlar sadece konuşurken veya nefes alırken de virüsü çevresine bulaştırabiliyor.

Koronavirüsün yayılma biçimlerinin virüsü taşıyan insanın öksürmesi ve hapşırması sonucu etrafa yayılan parçacıklar olduğu düşünülürken buna ekstra olan Japon bilim insanları yaptıkları keşfi açıkladı. Japon bilim insanlarının açıklamasına göre virüsün yayılması en çok keşfedilen üçüncü yol ile gerçekleşiyor. Japonya Bulaşıcı Hastalıklar Derneği Başkanı Kazuhiro Tateda’ya göre koronavirüs hasta bir bireyden sağlıklı bireyle sadece konuşurken veya nefes alıp verirken bile geçebiliyor. İnsanın konuşurken ve nefes alırken havaya bıraktığı mikro parçacıklar havada uzun süreler asılı kalabiliyor.

İlginizi çekebilir

Cevap bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanıyor. Kabul Ediyorum Devamını Oku