Teknohabir
Güncel Teknoloji Haberleri

Kumaşları Geri Dönüştürmeye Yarayan Yeni Teknoloji

76

Re:Newcell adlı araştırma şirketi kullanılmayan kumaşları kullandıkları yeni bir geri dönüşüm yöntemi ile birlikte geri dönüştürmeyi başardı. Şirket bu geri dönüşüm yöntemi ile birlikte tüketim çılgınlığı sonucu kullanılmayan kıyafetlerin geri dönüştürülmesini hedefliyor.

H&M İle Anlaşma İmzalandı

Avrupalı Re:Newcell şirketi bu geri dönüşüm sistemini kullanmak üzere H&M isimli büyük kıyafet üreticisi firma ile anlaştıklarını duyurdu. Şirket söz konusu geri dönüşüm tesisinin merkezi olarak ise İsveç’i belirledi. Kıyafet devi H&M ile ortak olan şirket teknolojiyi uygulamaya Mart ayı içinde başlayacaklarını belirtti.

Söz konusu geri dönüşüm sistemi pamuk ve ya viskon gibi doğal kumaşlar üzerinde kullanılabiliyor. Doğal olmayan kumaşların sisteme dahil edilmesinin mümkün olmadığı şirket tarafından açıklandı. Kumaşlardaki düğme gibi ekstra parçalar çıkarıldıktan sonra kumaşlar geri dönüşüme giriyor. Geri dönüşümde parçalarına ayrılan kumaşlar kimsayal işlemler ile birleştirilip orijinal kumaş parçaları elde ediliyor. Şirket bu teknoloji ile hızlı değişen giyim sektörünün sebep olduğu kumaş israfının bir miktarda olsa azaltılabileceğini düşünüyor.

İlginizi çekebilir

Cevap bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanıyor. Kabul Ediyorum Devamını Oku