Teknohabir
Güncel Teknoloji Haberleri

Lityum İyon Akülerin Diğer Akülere Avantajları

21

Lityum pil, günümüzde yaygın olarak kullanılan ve birçok kez şarj edilebilen bir tür pildir. En verimli pil türüdür. Bu nedenle, lityum piller birçok elektronik cihaz ve araçta yaygın olarak kullanılmaktadır. Lityum aküler, ağırlıklarına ve boyutlarına göre en yüksek elektrik enerjisi seviyesini sunar.

Lityum aküler kimyasal bileşenleri sayesinde çok hafiftir. Bu şekilde kolayca taşınabilir. Lityum iyon akülerde, hafıza etkisi adı verilen şarj durumunu etkileyen bir sorun yoktur. Bu nedenle, yeniden şarj edilebilmeleri için pillerin tamamen bitmesini beklemek gerekli değildir. Bellek yetersizliği nedeniyle şarj kesilse bile, pilin ömrü olumsuz etkilenmez.

Pek çok faydaya ek olarak, lityum pillerin bazı dezavantajları vardır. İlk olumsuz yönü olarak, lityum pillerin yüksek fiyatlı olduğu söylenebilir. Lityum pillerin bir diğer olumsuz yönü, yüksek sıcaklığa maruz kaldığında kısa devre ve ateşleme riskidir. Bu nedenle, lityum pilleri aşırı güneş altında bırakmamaya ve serin bir ortamda tutmaya dikkat etmek gerekir.

Bir lityum pil 25 derecelik bir ortam sıcaklığında kullanılmamış ve her kullanımın sonunda tamamen şarj edilmiş olsa bile, her yıl pil ömründe %20’lik bir azalma olur. Lityum pilin ömrü, ortam sıcaklığına bağlı olarak doğrudan değişir. Sıcaklık arttıkça, pilin ömrü azalır ve pilin saklandığı sıcaklık azaldıkça ömür artar.

Lityum İyon Akülerin Avantajları Nelerdir?

Lityum iyon aküler veya lityum iyon piller çok avantajlıdır. Bu nedenle, bugün yaygın olarak kullanılmaktadır.

Lityum pilin kullanıcıya sağladığı avantajlar şöyle sıralanabilir:

  • Lityum piller, aynı kapasiteye sahip diğer geleneksel pillerden çok daha az yer kaplar. Yaklaşık olarak 1/4 daha az yer kapladığı görülmüştür.
  • Lityum piller, aynı kapasiteye sahip diğer geleneksel pillere göre 1/4 daha az ağırlığa sahiptir.
  • Lityum piller tam kapasitede çalışabilir.
  • Toplam 3500 kez kapasite ve kullanım döngüsüne sahiptir.
  • Lityum piller her zaman şarj edilebilir. Şarj edilmeden önce pilin tamamen boşalmasını beklemeye gerek yoktur.
  • Lityum pilin kullanımı çok güvenlidir. Pilden sıvı, asit veya toksik gaz sızıntısı olmaz. Bu nedenle, birçok kişi tarafından kolayca kullanılabilir.
  • Lityum piller yüksek şarj ve deşarj verimliliğine sahiptir.
  • Akü -30 dereceden 60 dereceye kadar bir sıcaklık aralığında kullanılabilir.
  • Lityum pil bakım gerektirmeyen pil sınıfına dahildir.
  • Pilin içinde bir pil kontrol kartı vardır. Bu şekilde pil daha güvenli hale gelir.

Uygun Fiyatlı Lityum İyon Aküler

En uygun fiyatlı ve kaliteli aküleri ekonomiksolar.com sitesinden satın alabilirsiniz. Ayrıca sitede akıllı inverter satışı da vardır. Ekonomik Solar firması Bursa merkezli bir firmadır ve hibrit güneş paneli gibi yenilenebilir enerji tesisleri kurulumu yapmaktadır. Ekonomik Solar ile güneş enerjisi ile tarımsal sulama sistemlerine sahip olabilir ve kurulumunu yaptırabilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Cevap bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanıyor. Kabul Ediyorum Devamını Oku