Teknohabir
Güncel Teknoloji Haberleri

Nijerya’da Ölümcül Tehlikeli Yeni Bir Virüs Ortaya Çıktı

61

Tüm Dünya Corona virüsünün korkusunu yaşarken şimdi de Nijerya’da yeni bir virüs ortaya çıktı. Salgına Lassa Ateşi adı verilirken, bu salgın kısa bir süre içinde 50 can aldı.

LASSA ATEŞİ YAYILOR!

Ocak ayının başından bu yana Nijerya’da ortaya çıkan Lassa ateşi salgını 50 kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu. NCDC (Nijerya Hastalık Kontrol Merkezi)’nin yaptığı açıklamalarda, 2020’nin başından beri Nijerya’nın farklı bölgeleride yapılan araştırmalarda 258 kişiye Lassa ateşi teşhisi konuldu. Salgının çıkış nedeninin, fare dışkıları ve idrarlarından olduğu düşünülüyor, Nijerya’da 2020 Ocak ayındaki hava durumlarının hasta sayısında artışa neden olduğu belirtiliyor.

Lassa ateşinin ilk belirtileri yüksek ateş ile birlikte ortaya çıkıyor. Hastalık ilerleyen dönemlerde ise organ yetmezliği ve şiddetli kanamalara kadar ilerleyen belirtileri hastalarda gösteriyor. Hastalığın tedavisi için Antiviral ilaç Ribavirin ile başarılı osnuçlar alınabiliyor. Fakat başarılı sonuçlar alınabilmesi için erken teşhisin çok önemli olduğu hastalığı inceleyen doktolar tarafından belirtildi. Lassa ateşi virüsünün ebola ile aynı aileden olduğu belirtildi.

İlginizi çekebilir

Cevap bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanıyor. Kabul Ediyorum Devamını Oku