Teknohabir
Güncel Teknoloji Haberleri

Polietilen Köpük Teknolojisinde Son Gelişmeler

36

Teknolojinin gelişmesine paralel olarak birçok uygulama alanında yenilikler oluyor. Polietilen ürünler de sürekli kendini yenileyen ve gelişen bir ürün grubudur. Eskiden sadece boruların etrafında izolasyon amaçlı kullanılan ürün günümüzde birçok alanda kullanılmakta. Sağlıktan eğitime birçok alanda polietilen uygulamasını görmek mümkündür. Polietilen ürünlerin diğer ürünlere göre daha çok tercih edilmesinin nedeni hafif, kullanışlı, dayanıklı ve gözenekli yapıda olmasıdır.

Polietilen Köpük Nedir?

Görüntü ve özellikleri bakımından plastik benzeri özellikler gösteren ürün bir plastik değildir. Polietilen özel yöntemler ile üretilen boşluklu yapıdaki ürünlere verilen isimdir. Bilimsel adı polyethylene foam olarak bilinir. Firma, çeşitli yöntemler ile kaliteli polietilen ürünler elde ediyor. Ürünlerin boşluk miktarı ürün performansı açısından çok önemli bu konumdadır. Firma, ürünlerinde diğer piyasa ürünlerine göre daha fazla boşluklu yapı elde ederek daha kaliteli ürünler elde ediyor.

Bakteri Etkisi Nedir?

Polietilen ürünlerin boşluklu yapısı sayesinde içerisinde nem oluşumu meydana gelir. Bu durum bakterilerin yaşaması için uygun ortam oluşturur. Bakteri oluşumu, hem kötü koku hem de çürümeye neden olur. Çapraz bağlama yöntemi kullanan firma nem tutmayan ürünler üretiyorlar. Bu sayede de ürünlerin içinin kuru kalmasını sağlıyorlar. Kuru ortam sonucu bakteri oluşumunun önüne geçiyorlar. Bunun anlamı ise uzun ömürlü ve çürüme yapmayan ürün demektir. Bu açıdan da kalite olarak yüksek standartlara sahip ürün elde ediyorlar.

Neden Boşluklu Yapı?

Physically cross linked polyethylene foam bilimsel ismiyle anılan çapraz bağlama sayesinde firma boşluklu yapının daha fazla olmasını sağlıyor. Boşluklu yapı polietilen ürünlerde bulunması gereken en önemli özelliktir. Bunu arttıran firma ise kalite anlamında diğer firmaların önünde olmayı hedefliyor.

Boşluklu yapının faydaları ise şunlardır;

  • Hafiflik sağlama
  • Uzun ömürlülük
  • Isı yalıtımı
  • Dayanıklılık
  • Kolay kullanım

Bütün bu özelliklerin ürünlerinde olmasını sağlayan firma en çok tercih edilen gruplar arasında bulunuyor.

Yalıtımı Nasıl Sağlıyor?

Ortamlar arasındaki ısı veya ses iletiminin engellenmesine yalıtım denir. Yalıtım sayesinde istenmeyen durumlar ortadan kaldırılır. Kısaca pe foam dediğimiz polietilen köpükler izolasyon çalışmalarında kullanılarak hem ses hem de ısı yalıtımının sağlanmasında katkı sağlarlar. Havanın ısıyı ve sesi iletme özelliği diğer maddesel ortamlara göre daha zordur. Yani maddenin içinde ne kadar hava olursa iletimde o derece kötü olur.

Ayrıca havanın hareketi sayesinde nem azalır ve bakteri oluşumu da meydana gelmez. Firma ürünlerinde boşluklu yapıyı en fazla olacak şekilde tasarlıyor. Boşluk miktarını arttıran firma ürün içinde daha fazla hava olmasını sağlıyor. Bu sayede de izolasyon işlemlerinde hem ısı hem de ses yalıtımının maksimum verimlilikte olmasını sağlıyorlar. Fazla hava olmasını sağlayarak hava sirkülasyonunun oluşmasını da sağlıyorlar. Bunun sonucunda da bakteri oluşumunun önüne geçiyorlar.

 

İlginizi çekebilir

Cevap bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanıyor. Kabul Ediyorum Devamını Oku