Teknohabir
Güncel Teknoloji Haberleri

Rusya Koronavirüs İlacını Geliştirdiğini Açıkladı

5

2019 senesinin Aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve günümüz itibari ile 28 binden fazla insanın hayatını kaybetmesine sebep olan yeni tip koronavirüs (Covid-19) hakkında Rusya’dan mutlu eden bir haber geldi. Rusya koronavirüs ilacı geliştirdiğini belirtti.

Koronavirüs İlacı Geliştirilirken Meflokin İsimli İlaçtan Yararlandığını Belirtti

Dünyada 1 aydan uzun zamandır bütün gündemi işgal eden ve bir çok ülkede sokağa çıkmaya yasağına sebep olan koronavirüs salgını ile ilgili Rusya’dan umut veren bir haber geldi. Rusya Federal Biyomedikal Ajansı koronavirüse çare olabilecek ilacı geliştirdiklerini belirtti. İlacın geliştirilmesi esnasında daha öncesinde de koronavirüs hastalarının tedavilerinde denenen ve bazı olumlu sonuçlar alınan normal şartlarda sıtma hastalığının tedavisinde kullanılan Meflokin isimli ilacın kullanıldığı belirtildi.

Rusya Federal Biyomedikal Ajansı yaptığı açıklamada Çin’in ve Fransa’nın deneyimlerini göz önünde bulundurarak Meflokin ilacının bazında koronavirüs enfeksiyonunun tedavi şemasını geliştirdiği belirtildi. Rusya Federal Biyomedikal Ajansı Başkanı Veronika Skvortsova, “İlaç yüksek seçicilikle koronavirüsün hücre kültürlerindeki sitopatik etkisini bloke eder ve replikasyonunu yani kopya edilmesini önler, Meflokin’in immünsüpresif etkisi ise virüsün neden olduğu yangısal tepkisinin aktivasyonunu önler. Makrolid antibiyotik ve sentetik penisilinlerin eklenmesi sadece ikincil bakteriyel-viral bir sendromun oluşumunu önlemekle kalmayıp, aynı zamanda kan plazması ve akciğerlerdeki antiviral maddelerin konsantrasyonunun arttırılmasını sağlar. Bu, değişen ağırlıktaki koronavirüs enfeksiyonu olan hastalar için etkili bir tedavi sağlayacak.” ifadeleriyle konuya netlik getirdi.

İlginizi çekebilir

Cevap bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanıyor. Kabul Ediyorum Devamını Oku