Teknohabir
Güncel Teknoloji Haberleri

Samanyolu Galaksisinde Dünya’ya Benzeyen Bir Gezegen Keşfedildi

84
Dünya üzerinde araştırmalarına devam eden gökbilimcilerin amaçlarından birisi de Dünya’ya benzeyen gezegenler keşfetmek. Bunun için farklı yöntemler kullanılarak araştırmalar sürdürülüyor. Cantenbury Üniversitesi’nden gökbilimcilerin yaptığı yeni bir çalışma, Samanyolu galaksisinde Dünya’ya boyut ve yönerge olarak benzeyen yeni bir gezegeni keşfetti.

Dünya’ya yörünge özellikleri boyutu ile fazlasıyla benzeyen gezegenin etrafında döndüğü yıldızın kütlesi ise Dünya’mızın etrafında döndüğü Güneş’in kütlesinin 10’da biri kadar. Etrafında döndüğü yıldız oldukça ufak olan yeni gezegenin yıldızı ile olan etkileşimi Güneş ve Neptün’ün ilişkisine benziyor.

[geo_ad]

Dünya’ya Benzeyen Yeni Gezegenin Özellikleri

Yeni gezegeni keşfeden gökbilimciler, 5 saatlik bir gözlemin ardından gezegenin 1 yılının Dünya’nın 617 gününe eşit olduğunu hesapladılar. Gezegenin keşfinde rol alan bilim insanı, gezegenin yerçekimsel mikrolensleme adlı bir teknik ile keşfedildiğini belirtti. Gökbilimci, gezegen ve yıldızın birleşik kütle çekimi sayesinde yıldızın yaydığı ışığın bükülmesine sebep olduğunu açıkladı.

Mikrolensleme, daha önce 2018 yılında gözlemlendi ve OGLE-2018-BLG-0677 olarak isimlendirildi. Kore Mikrolensleme Teleskop Ağı’ndan (KMNet) bilim insanlarının çalışmasında Şili, Avustralya ve Güney Afrika’da bulunan üç eş teleskop kullanıldı. Çalışmanın içeriği her 15 dakikada bir 100 milyon yıldızın ışığını ölçmek için büyük lensler kullanıldı.

İlginizi çekebilir

Cevap bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanıyor. Kabul Ediyorum Devamını Oku