Teknohabir
Güncel Teknoloji Haberleri

Türkiye Denizlerinin Rüzgarları Hakkında İnceleme

27

Mevsimsel farklılıklarının ülkemiz genelinde fazlaca görülmesine karşılık Meteoroloji Genel Müdürlüğü sahip olduğu teknik donanımlar sayesinde doğru ve güvenilir hava tahmin verilerini aktarmaktadır. Bu bağlamda özellikle Ankara 5 günlük hava durumu gibi verilerin aktarılmasında çalışmalar ortaya koyan kurum sadece vatandaşlarımız için değil aynı zamanda çeşitli sektörlerde hizmet veren firmalar içinde önemli olan tahminler yapmaktadır.

Bireysel olarak vatandaşlarımız günlük planlarını veya tatil gibi seyahat planlarını yaparken mevcut yerin veya gidilecek olan yerin hava durum bilgilerine ihtiyaç duymuş olsalar da özellikle belirli sektörlerde yer alan firmalar için havanın durumu ve diğer faktörlerin verileri son derece önemlidir.

İzmir haftalık hava durumu verileri vatandaşlarımızın turistik faaliyetleri için önemli olsa da tarımsal alanlarda yer alan bireysel ve firmalar içinde gereklidir. Balıkçılık ve lojistik gibi sektörlerde yer alan firmaların sadece havanın açık olması ve sıcaklık değeri gibi bilgilerin bilinmesi değil, bu verilerin yanında deniz suyu sıcaklığı, rüzgâr değerleri vb. tahminlerinde aktarılması gerekmektedir.

Uluslararası boyutlarda taşımacılık yapan firmalar için denizlerin rüzgâr verilerinin seyahat planlamaları yapılırken göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Verileri doğru aktarılması son derece önemli olup aksi takdirde taşımacılık maliyetlerinin hızlı bir şekilde yükselmesine sebep olabilir. İş yükü ve kaybını da eklendiği zaman ürünlerin zamanında teslim edilmemesi firmalar için maliyetlerin yükselmesine sebep olur.

Tarsus saatlik hava durumu verileri özellikle liman kenti olan Mersin için hem lojistik taşımacılığında hem tarımsal faaliyetlerini sürdüren firmalar için önemlidir. Lojistik faaliyetlerin yanı sıra özellikle bölgesel olarak hizmet veren büyük balıkçılık firmaları içinde hava durum tahminleri son derece önemlidir. Avlanma mevsiminin açılmasıyla birlikte birçok balıkçımız ve işletmeler ülkemizin balık ihtiyacını karşılamak için denizlere açılmaktadır.

Deniz ulaşımını kullanacak için özellikle denizlerdeki rüzgâr tahmin verilerinin grafiksel değerleri de son derece önemlidir. Ülkemizin üç tarafının da denizler çevrili olması denizlerdeki rüzgar değerlerinin neden önemli olduğunu bizlere göstermektedir. Deniz üzerinde avlanma yapacak olan vatandaşlarımız için planlarını bir gün öncesinden hava tahmin verilerine bakarak yapmaları can ve mal güvenliği açısından önem arz etmektedir.

Hava tahmin verilerine göre hareket edecek firma, işletme, şirket ve vatandaşlarımız için en önemli hususun verilerin doğru ve güvenilir olmasıdır. MGM verilerini ve raporlarını kullanan dijital platformlar havanın nasıl olacağı noktasında net bir bilgi alınmasına yardımcı olur. Bu bağlamda havanasil.online platformu olarak uzun süredir hizmet veren web sitesi ülkemiz genelinde yer alan tüm şehir ve ilçelere ait hava tahmin verilerini aktarılmasına yardımcı olmaktadır.

Bu bağlamda basit bir ara yüz üzerine kurulan web sitesi kullanıcılarının doğrudan konum bilgilerini kullanarak anlık veri alabilmelerine yardımcı olduğu gibi sitenin üst bölümünde yer alan arama motorunu kullanarak diledikleri şehir merkezi hakkında bilgi sahibi olabilirler.

İlginizi çekebilir

Cevap bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanıyor. Kabul Ediyorum Devamını Oku