Teknohabir
Güncel Teknoloji Haberleri

Yanık Yaralarını Yapay Deri İle Tedavi Etme Yöntemi Geliştirildi

10

Yanık yaralı üzerine çalışmalarını sürdüren bilim insanları, yara yüzeylerini yapay deri ile kaplayarak tedavi etmenin bir yolunu buldu. Geliştirilen tedavi yönteminin deri nakli gerektiren durumlarda da kullanışlı olması bekleniyor.

Deri Nakline Alternatif

Kanada’da çalışmalarını yanık yaraları üzerine sürdüren bilim insanları bu konu ile ilgili büyük bir gelişmeye imza attı. Çalışmalarının ilk verilerini 2018 paylaşan ekip, geliştirdikleri cihaz ile koli bandı mantığında yanık bölgesinin üzerine yapay deri yapıştırarak yarayı tedavi ediyor. Ekip geçtiğimiz günlerde son gelişmeleri aktardı. Son gelişmelere göre geliştirilen cihaz yanık tedavisinde oldukça iyi performans gösteriyor.

Kanadalı ekibin liderinin yaptığı açıklamaya göre, cildin alt ve üst katmanlarının ağır yaralandığı durumlarda genellikle sağlıklı deri olmadığını belirterek bu durumlarda cihazın bölgeye yapay deri doğrudan yerleştirmenin oldukça etkili olduğunu belirtti. Ekip liderine göre geliştirdikleri bu tedavi yöntemi ilerleyen yıllarda deri nakli için oldukça önemli bir alternatif olacak. Ekip geliştirdikleri tedaviyi domuzlarda denediklerini ve sonucun oldukça etkileyici olduğunu belirtti. Yaralı domuzlar tedavinin ardından hızlı bir iyileşme süreci geçirdi.

İlginizi çekebilir

Cevap bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanıyor. Kabul Ediyorum Devamını Oku