Teknohabir
Güncel Teknoloji Haberleri

Yeni Bir Virüs Yapısı Keşfedildi

4

Brezilya’da çalışma yürüten bilim insanları bir amip üzerinde çalışmaları sırasında daha önce görülmemiş bir yapıda bulunan virüs keşfetti. Yaravirüs ismi verilen virüs’ün virüslerin evrimi hakkında bilgi verebileceği düşünülüyor.

Diğer Virüslere Göre Çok Daha Küçük Boyutlarda

Dünyanın en küçük yaşam formu olan virüslerin yeni bir formda olan üyesi Yaravirüs geçtiğimiz günlerde bir amip üzerinde çalışma yürütürken Brezilya’da keşfedildi. Brezilya’da bir göldeki amipten bulunan virüsün ismi mitoloji’deki deniz kızlarının annesi olan Iara(Yara)’dan yola çıkarak Yaravirüs koyuldu. Yaravirüs’ü keşfeden bilim insanları yaptıkları çalışmalardaki Yaravirüs’ün genlerinin %90’ının şimdiye kadar bulunmamış genler olduğunu belirttiler.

Brezilya’da çalışmalarına devam eden bilim insanları yayınladıkları makalede Yaravirüs’ün kökeni ve evriminin oldukça şaşırtıcı olduğunu belirttiler. Çalışmayı yürüten Jônatas Abrahão, keşfedilen virüsün genlerinin ufak bir kısmının dev virüsün gen dizilimine benzediğini belirtir iken daha araştırmaları ve çözmeleri gerek oldukça gen olduğunu belirtti. Jônatas Abrahão ve ekibi çalışmaların biyokimyasal süreçler ile ilgili yeni bilgileri gün yüzüne çıkardığını belirtti.

İlginizi çekebilir

Cevap bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanıyor. Kabul Ediyorum Devamını Oku