Teknohabir
Güncel Teknoloji Haberleri

YouTube 720p Videoları HD Olarak Görmüyor

21

Dünyanın en büyük video paylaşım platformu Youtube, her internet seviyesine hizmet verebilmek için videolarını çeşitli çözünürlükler ile sunuyor. 2019’un sonunda ortaya çıkan koronavirüs salgınında artan internet kullanımını düşürmek için video kalitesini düşüren YouTube, yeni bir karar alarak 720p videoları HD olarak görmemeye başladı.

YouTube 720p Videoları HD Olarak Görmüyor

Dünya standartında video kaliteleri sırası ile SD, HD, Full HD, 2K ve 4K şeklinde ayrılıyor. HD kalitesinde bulunan video da 720p çözünürlüğe denk gelmekte. Tam olarak 1280 x 720 çözünürlüğe sahip olan 720p videolar, YouTube üzerinde birkaç haftadır HD olarak sayılmıyor. Youtube birkaç haftadır video seçeneklerinde 720p’nin yanında yer alan HD ifadesini kullanmamaya başladı. Bu güncellemenin sabit olarak kalacak yoksa eskisine dönecek şu an için bilinmiyor.

Bunun sebebi olarak ise iki farklı iddia ortaya atılmış durumda. Birinci sebep olarak koronavirüs salgını sebebi ile bitrate değerlerini düşüren YouTube’nin 720p’lerde meydana gelen görüntü kaybı için HD kalitesini kaldırdığı yönünde. İkinci neden olarak ise Youtube’nin standartı yükseğe çekmek istemesi olarak gösteriliyor.

İlginizi çekebilir

Cevap bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanıyor. Kabul Ediyorum Devamını Oku