1. Ana Sayfa
  2. Bilim&Teknik
  3. Hayvanların Atası Olabilecek Bir Canlı Fosili Bulundu

Hayvanların Atası Olabilecek Bir Canlı Fosili Bulundu

Modern hayvanların atası olabilecek canlıya ait fosil Avustralya'da yapılan çalışmalarda bulundu.


Amacı modern hayvanların kökenlerini ortaya çıkarmak olan ve Avustralya’da yürütülen bir araştırmada insanlarda dahil olmak üzere bütün hayvanların atası olabilecek bir canlının fosili bulundu.

Bilim İnsanları 555 Milyon Yıllık Fosil Buldu

Modern hayvanların ataları üzerinde çalışmalarına devam eden bilim insanları modern hayvanların atasını basit duyu organlarına sahip, basit ve küçük olduğunu tahmin ediyorlardı. Canlının bu şekilde olduğunun düşünülmesi ise canlıya ait kalıntıların korunması ve bulunmasını imkansıza yakın bir duruma getiriyordu. Modern hayvanların atası olduğu düşünülen canlının fosilinin bulunmasının imkansıza yakın olmasına rağmen Avustralya’da çalışmalarını yürüten bilim insanları 555 milyon yıllık bilateria fosil izleri buldular. Fosil izleri bulunmasına rağmen canlının kendisine ait bir kanıt ise bulunamadı.

California Üniversitesi’nde görev alan Mary Droser ve Scott Evans, keşfettikleri fosil izlerinin yakınında minik ve oval kalıntılar keşfettiklerini ve kalıntıları üç boyutlu lazer tarayıcı ile araştırdıklarını belirttiler. Araştırma sonucunda bilim insanları 2-7 mm uzunluğunda, 1-2.5 mm genişliğinde bir canlı fosili tespit ettiler. Modern hayvanlar ile karşılaştırıldığında basit bir canlı formu olan Ikara wariootia aynı dönemde yaşayan canlı formlarına göre ise oldukça karmaşık bir yapıdaydı. Canlının duyusal ve yemek arama yetileri olduğunu düşünen bilim insanları canlının kaslarını kasıp gevşeterek hareket ettiğini, ağız ve anüse sahip olduğunu düşünüyor. Bilim insanları modern hayvanların atası olarak düşünülen canlıda bulunan bütün özelliklerin bu canlıda bulunduğunu belirttiler.

Yazar Hakkında

Özgür Çağlayangil, 1996 doğumlu. İstanbul Teknik Üniversitesinde öğrenci olan Özgür Çağlayangil küçüklükten bu yana teknoloji ile ilgileniyor ve şu anda Teknohabir.com’da editör.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 2 hafta önce

    Bugün bilinen temel canlı kategorilerinin tamamına yakını, 545 milyon yıl önce, “Kambriyen Patlaması” adı verilen jeolojik devirde aynı anda ve aniden ortaya çıkmıştır. Süngerler, yumuşakçalar, solucanlar, derisidikenliler, eklembacaklılar, omurgalılar gibi birbirinden tamamen farklı vücut planlarına sahip canlı kategorileri, daha önceki jeolojik devirlerde hiçbir benzerleri yokken, bir anda belirmişlerdir. Bu gerçek, evrimcilerin, canlıların tek bir ortak atadan uzun zaman içinde ve aşama aşama türedikleri iddiasını çürüten önemli bir delildir.