Teknohabir
Güncel Teknoloji Haberleri

Koronavirüs Aşısının Fiyatı ve Etki Süresi Açıklandı

AstraZeneca firmasının CEO’su Pascal Soriot, insan üzerinde testlerine başladıkları koronavirüs aşısının tahmini etki süresi ve fiyatını açıkladı.

20

2019 senesinin sonuna doğru Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve sonrasında bütün dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını şu ana kadar 430 binden fazla insanın hayatını kaybetmesine sebep oldu. Hastalığa karşı ilaç ve aşı çalışmaları devam ederken insan üzerinde testlere başlayan AstraZeneca firmasının CEO’su geliştirdikleri aşının fiyat ve etki süresini açıkladı.

Koronavirüs aşısı 2 euro olacak

Soriot’un yaptığı açıklamalara göre Aşının insanlara ulaşması ekim ayını bulacak ve ilk etapta ise 400 milyon doz aşı üretilmesi hedefleniyor. Üretecekleri aşıları kar etmek için kullanmayacaklarını belirten Soriot 2 milyar aşı üretme potansiyellerinin olduğunu belirtti. Aşının fiyatının ise maliyeti ile yaklaşık aynı olan 2 euro olacağını söyledi.

Aşının etki süresini de açıklayan Soriot’a göre aşının etkisi 1 sene boyunca sürecek. Yani aşının üretime geçmesi ve dünya üzerindeki 2 milyar insana ulaşması durumunda aynı kişilerin bir sonraki sene tekrar aşıyı vurulması gerekecek.

İlginizi çekebilir

Cevap bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanıyor. Kabul Ediyorum Devamını Oku