Teknohabir
Güncel Teknoloji Haberleri

Telefon İle Uyuşturucu Bağımlılığının Benzer Olduğu Açıklandı

49

Alman bilim insanları yaptıkları çalışmalar ve araştırmalar sonucunda telefon bağımlığının insan vücuduna etkisinin uyuşturucu bağımlılığı ile benzer olduğunu keşfetti. Alman bilim insanlarının açıklamasına göre telefon bağımlılığı aynı uyuşturucu bağımlılığı gibi insan beynindeki gri maddeyi azaltıyor.

Telefon Bağımlılığı İle Uyuşturucu Bağımlılığı Aynı Etkiyi Gösteriyor

Alman bilim insanlarının yaptığı çalışmaya göre telefonun insan beynine yaptığı etki uyuşturucu maddelerin insan vücuduna yaptığı etkiye benziyor. Alman araştırmacıların araştırma sonuçlarına göre telefon bağımlılarının beyinlerinde aynı uyuşturucu bağımlılarında olduğu gibi gri madde eksikliği gözlemleniyor. Alman telefon bağımlısı kişilerin MRI tarayıcısı sonuçlarında beyinlerinde gri madde azlığı tespit edildi. Telefon bağımlılarında görülen gri madde eksikliği uyuşturucu bağımlılarında da görülüyor.

Addictive Behaviors yayınlanan çalışmaya göre bilim insanları 48 kişi üzerinde yaptıkları araştırma sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. 22’si telefon bağımlılarından oluşan bu grupta telefon bağımlısı olan kişilerin MRI tarayıcısı sonuçlarında beyinlerinde normal insan beynine göre daha az gri maddeye rastlandı. Daha önce yapılmış araştırmalara göre beyinde gri madde eksilmesi bağımlılığa işaret olarak görülüyor.

İlginizi çekebilir

Cevap bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanıyor. Kabul Ediyorum Devamını Oku